Kurnik

Witaj w Domu

Kiedyś, jeszcze przed ŚDM w Krakowie, w duszpasterstwie młodych wymarzył nam się dom. Powiedzieliśmy o tym marzeniu ks. Biskupowi i mniej więcej od września 2016 roku „Kurnik”, który kiedyś należał do parafii katedralnej, stał się naszym Domem.
To dość stary dom, który wymaga remontu. Powoli staramy się takie plany realizować. Póki co warunki w nim są bardzo proste. Ale jednocześnie ten dom ma w sobie jakiś urok – naprawdę jest naszym domem. Pokoje nie są duże, ale mieszczą po cztery osoby, razem mieści się nas tam siedemnastka. W środku mnóstwo przestrzeni, gdzie można usiąść i się spotkać: pogadać, napić się kakao albo kawy i zjeść budyń. A za naszym domem mamy… no właśnie: trochę to ogród, trochę las, w każdym razie jest pięknie! Bardzo lubimy nasze długie obiady na tarasie, ogniska i strefę hamakową. Chillout jak się patrzy!
Domówka_Ekipy_Kurnik_2020-07
kurnik

Mały dom i wielkie zmiany

czyli konieczne remonty w Kurniku

To, co umiemy, w Kurniku robimy sami, a jest tego zadziwiająco dużo! Pomalowaliśmy już mnóstwo ścian, położyliśmy panele no i udekorowaliśmy wszystko, co dało się udekorować. Zadbaliśmy i ciągle dbamy o nasz ogród. Ale Kurnik to dom, który ma już swoje lata i wymaga naprawdę gruntownych remontów.

Ogrzewanie

Najważniejszą potrzebą jest zmiana sposobu ogrzewania. Dotąd Kurnik ogrzewany jest elektrycznie zwykłymi grzejnikami, co generuje ogromne koszty. Kilka okien jest jeszcze niewymienionych na nowe, a to nie sprzyja gromadzeniu ciepła w domu. No i nasze ściany potrzebują izolacji.

Łazienki

Druga bardzo ważna potrzeba to remont łazienek. Te, które mamy, oprócz tego, że są mocno nieestetyczne, są również niefunkcjonalne. Wszystkie instalacje sanitarne potrzebują wymiany.

Schody

Przy przebudowie łazienek potrzebna będzie również przebudowa klatki schodowej i układu ścian w głównej części domu. Każdy, kto choć raz szedł naszymi schodami, wie, że coś z tymi schodami jest nie tak…

Adaptacja

Jak już uda nam się zejść na dół, to i tam potrzebna jest taka adaptacja pomieszczeń, by były bardziej funkcjonalne i bardziej odpowiadały na potrzeby naszego domu i by można było w nich zamieszkać.

Kaplica

No i na koniec to, o czym wspólnie marzymy od długiego już czasu. Kaplica, w której aktualnie się modlimy nastraja nas swoją prostotą, ale jest zdecydowanie za mała. Potrzebujemy większej i o dobudowaniu takiej do naszego domu marzymy!

Marząc o tym wszystkim marzymy też o ludziach, którzy dzieląc się z nami tym, co mają pomogą nam te plany zrealizować. Na samą myśl o nich mamy w sobie mnóstwo wdzięczności!

Wspomóc nas można robiąc przelew na konto:
36 1240 1633 1111 0010 1779 6014
Diecezja Opolska
“Darowizna na Kurnik”

Jak działa Kurnik?

Jakiś dom? Nasz Dom!
Zasadą bycia w Kurniku jest m.in. to, że kiedy tam jesteśmy, to staramy się zrobić coś, co będzie służyć temu domowi. Czyli kosimy trawę, albo coś malujemy, albo po prostu sprzątamy. Po tych pracach tym bardziej rozumiemy, że ten dom rzeczywiście jest nasz.
kurnik
kurnik
Inną zasadą Kurnika (która zależy od rodzaju wydarzeń, jakie akurat mają tam miejsce) jest to, że za pobyt nie ma określonej opłaty. Jest za to coś, co w Kościele nazywamy ofiarą i co zostawia się w skarbonce. Tak właśnie jest w Kurniku. Czasem sugerujemy widełki cenowe, żeby łatwiej można było się odnaleźć. Chcemy, by taki sposób płatności był bardziej „domotwórczy”, dawał możliwość współodpowiedzialności za nasze wspólne dobro i naprawdę był ofiarą. To, co znajdujemy w skarbonce, jest przecież ostatecznie darem Bożej opatrzności.

Kilka wskazówek

Żeby ułatwić Wam ogarnięcie kosztów związanych z pobytem w Kurniku, przygotowaliśmy mały przewodnik po tym temacie. Kliknij w poniższy link, aby zobaczyć jakie są te koszty i na czym polega zrzutka.

To ważne miejsce

Wspomina o tym nawet papież Franciszek
Czytając adhortację Christus Vivit, zastanawiamy się, czy Papież gdzieś wcześniej nie podsłuchał tego, o co nam chodzi w Kurniku. W pkt. 218 napisał tak: musimy oferować młodym stosowne miejsca, którymi mogliby zarządzać według swego uznania i gdzie mogliby swobodnie wchodzić i wychodzić, miejsca, które byłyby dla nich gościnne i gdzie mogliby spontanicznie i ufnie iść na spotkanie innych młodych, zarówno w chwilach cierpienia czy nudy, jak i wtedy, gdy chcą świętować swoje radości. Rzeczywiście, kiedy pomieszkamy choć przez krótki czas w naszym domu, to czujemy, że tutaj wszyscy rodzimy się na nowo, ponieważ odczuwamy skuteczne działanie czułości Boga, która umożliwia nam marzenie o świecie bardziej ludzkim, a zatem i bardziej Bożym (CHV 217).

Gdzie właściwie jest ten Kurnik?
Nasz dom znajduje się na Górze św. Anny, a dokładnie przy ul. Leśnej 8.

kurnik

Zapraszamy!

Spotkaj się z nami w Domu Duszpasterstwa Młodych, czyli w Kurniku.